Německý ovčák

28. srpna 2012 v 12:00 | Bety
Když jsem naposledy psala článek do rubriky "Píšu o psech", napsala jsem článek o sportovní kynologii.
Dnes bych ráda napsala článek o plemeni, které mám doma. A to ve dvojím provedení. :)
Ráda bych vám přiblížila plemeno Německý ovčák jinak, než jak je psáno v odborných knihách.
Když jsme pořizovali 1. psa, taťka sám rozhodl, že to nebude jiné plemeno než Německý ovčák. Protože již od mala, je pro něj Německý ovčák mezi psy král.
Spoustu lidí to ale také tak vidí. Proč? Protože Německý ovčák je bezesporu nejznámější psí plemeno. Také není divu, jelikož jeho všestranné schopnosti se využívají po celém světě.
Já jsem se o psy zajímala již od malička a vždy jsem si přála Zlatého retrívra, nebo Irského setra. To, že bychom si pořídili Německého ovčáka, mě moc nenadchlo, ale byla jsem nadšená, že alespoň nějakého psa. Na Německého ovčáka jsem vždy koukala s odstupem, protože je to pes, kterého má každý. Typický pes, černý s rezatými znaky a hnusně šikmou "prdelí".
Ale to jsem se sakra mýlila.
Teď? Teď, už si nedovedu představit, že bych si pořídila jiné plemeno, než zrovna Německý ovčák.


"Je to pes, kterého má každý. Typický pes, černý s rezatými znaky a hnusně šikmou "prdelí"."
Většina lidí se domnívá, že historie Německého ovčáka sahá až do pravěku. Což je hloupost. Ve skutečnosti je Německý ovčák moderní plemeno. Německý ovčák, také známý pod název Vlčák se přibližně vyvinul na přelomu 19. a 20 století v Německu, jak vypovídá jeho název. Jeho hlavní úkol byl hlídání stád ovcí. Povahovými rysy se stala poslušnost, oddanost, spolehlivost a šikovnost. Na počátku 1. světové války byl Německý ovčák oblíben po celém světě.
Pokud Vám to nebude vadit, ráda bych používala zkratku NO - Německý ovčák. NO je patrně nejvšestrannější ze všech plemen. NO se především využívá jako "hlídací" pes, protože se dokáže chovat velmi ochranitelsky k pánovi a jeho majetku - což standart plemene dokonce vyžaduje. Německý ovčák je také hojně využíván jak u policie, tak i u vojenské složky.
Mimo to, také patří k nejpoužívanějším vodícím psům pro slepce, kvůli jeho vrozené oddanosti. Také musím dodat, že patří k nejběžněji používaným psům ve sportovní kynologii, pro jeho obrovskou chuť do práce.
Německý ovčák je patrně nejlepší ze všech psích plemen (omlouvám se všem, kteří jsou zamilovaní do plemen svých psů), protože tak univerzální plemeno nenajdete. Kdo německého ovčáka už jednou měl, těžko bude hledat jiné plemeno, které by ho nahradilo.


"Kdo německého ovčáka už jednou měl, těžko bude hledat jiné plemeno, které by ho nahradilo."


V dnešní době jsou povahové vlastnosti u každého jedince velmi odlišné. Mám již třetího NO a neustále se stýkám s chovateli a jsem neustále obklopena Německými ovčáky. Díky "vylepšování" (někdy bohužel zhoršování) standartu plemene, se u některých jedinců, povahové vlastnosti velmi liší, na rozdíl od těch, které byste mohli najít v knížkách.
Bohužel jak je to i u spousty jiných plemen, i Německý ovčák se rozdělil na dvě varianty. Exteriérovou a pracovní. Ale pouze mezi lidmi, podle standartu, je Německý ovčák pouze jeden!
Exteriéroví jedinci jsou velmi často exteriérově podobní standartu plemene. To je například, dlouhá a zešikmená záď. Bohužel u těchto jedinců, dochází k zhoršování povah. U exteriérových jedinců, naleznete pouze barvy typu "rex". Barvě se říká černá se znaky.
Pracovní jedinci jsou ty vlkošedé "ošklivky". Jak mi kynologové říkáme "pracáci". Pracovní jedinci na rozdíl od exteriérových nejsou tolik exteriérově podobní standartu. Pracovní varianta, byla vyšlechtěna hlavně, aby psům zůstala ochota do práce, razance a tvrdost. V moderní době tyto vlastnosti exteriéroví jedinci postrádají.
Ve zkratce. Čím více vzhledově podobný standartu, horší jsou povahové vlastnosti. Čím lepší povaha, tím horší exteriér. Ale samozřejmě je spousta výjimek a já jich opravdu hodně znám. Každý by ale chtěl krásného a zároveň šikovného psa. Ty se ale rodí jednou za 100 let.

"Každý by ale chtěl krásného a zároveň šikovného psa. Ty se ale rodí jednou za 100 let."

Je pouze na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.

Exteriérová varianta
Pro začátečníky, nebo ty, kteří chtějí psa na "hlídání" bych doporučovala variantu exteriérovou. Jsou to velmi milí, ostražití psy, kteří milují svoji rodinu. A rádI chodí na dlouhé procházky. Také se lépe ovládají. Exteriéroví jedinci jsou velmi často mohutní psy typu "rex". Jsou to velmi dobří hlídači.

Pracovní varianta
Pracovní varianta, jak už jsem psala, je vyšlechtěna k práci. Proto se právě pracovní varianta používá tolik u policie i ve sportovní kynologii. Tito psi často potřebují tvrdší ruku, než exteriéroví jedinci a můžou být často "agresivnější". Také ale vynikají svou ochotou do práce. Potřebuji neustále něco dělat, jinak jsou neklidní a opravdu otravní.

Je ale spousta vyjímek. Má kamrádka má Německého ovčáka - exteriérovou variantu a dostala se s ním na mistrovství republiky ve sportovní kynologii. A bohužel, můžu říct, že naopak můj kamarád má fenku pracovního typu, která naprosto odmítá pracovat.

Možná se zeptáte, proč se nezkříží opět pracovní a exteriérová varianta? Na to, vám neumím odpovědět. Již několikrát se to zkoušelo, ale nikdy nebyl výsledek takový, jaký si chovatelé představovali.
Pravdou však zůstává, že Německý ovčák je pořád velmi pracovité plemeno, které dobře chrání svou rodinu a majetek, potřebuje tvrdou ruku, a POŘÁD je to nejvšestrannější plemeno po celém světě.

Já jsem již měla obě dvě varinaty a s oběmi jsem se věnovala sportovní kynologii. Momentálně mám dvě feny varianty pracovní. Jsou to povahově úžasné feny, které dokonce i celkem dobře vypadají. Jsou obě velmi ochotné pracovat, ale pokud je dostatečně nezaměstnám, jsou strašně otravné, dokonce i neposlušné. Jsou to psi, kteří by pořád něco dělali a nedělá jim dobře, být pouze na zahradě.

Můj první pes, se kterým jsem závodila. Dvouletá fena exteriérového typu, typu "rex" - odborně černá se znaky. Byla velmi náladová, ale když se dobře namotivovala, pěkně pracovala. Na výstavách byla vždy mezi nejlepšími psy.

Patnáctiměsícční fenka (typu pracovního), se kterou se teprve chystám závodit. Více se o ni můžete dočíst zde. Její zbarvení je poměrně nové. Barva se nazýva "Pracovní černá se znaky".

A fenka (typu pracovního) se kterou se chystá závodit taťka, více o ní zde. Je velmi podobná své sestře - Figgi. Je také vemi ochotná do práce a myslím, že na výstavě by se mohla velmi dobře umístit.

A tady výstavní postoj, mé feny - pracovní typ.

A výstavní postoj, mé bývalé feny - exteriérový typ.
(Fotka z výstavy)

NA TENTO ČLÁNEK SE STAHUJÍ AUTORSKÁ PRÁVA.
JEJICH PORUŠENÍ SE TRESTÁ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sayuri-sama | Web | 28. srpna 2012 v 15:36 | Reagovat

Němečtí ovčáci jsou nádherní!
Škoda, že ho nemůžu mít kvůli sestře, která je alergická.. :D

2 Das | Web | 28. srpna 2012 v 22:36 | Reagovat

Opravdu povedený článek. :)
NO jsou úžasní psi, nádherný vzhled, dobrá povaha. Sice nevím jestli by to byl pes vhodný pro mě, ale docela dobře si ho vedle sebe dokážu představit. Ale to až někdy v budoucnu, až budu mít po škole a opravdu se psům budu věnovat. :) (Ne že bych se nevěnovala, ale jednou se chci psích akcí i účastnit a ne jen je pozorovat jako divák nebo o nich číst v časopise.)

3 Bety | E-mail | Web | 28. srpna 2012 v 22:56 | Reagovat

[2]: Díky moc! :)
Souhlasím, jiného psa už bych nechtěla. Určitě se ti to splní. :)

4 borderkolie-daisy | Web | 7. listopadu 2012 v 14:15 | Reagovat

krásný ovčák..chtěla sem tě poprosit jestli se nekoukneš na muj blog www.borderkolie-daisy.blog.cz komentář potěší děkuji..
PS: sorry za reklamu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama