Sportovní kynologie

16. srpna 2012 v 21:01 | Bety
Povím Vám něco o sportu, zvaném sportovní kynologie, kterému se věnuji. :)

Sportovní kynologie je kynologická disciplína sportovního charakteru. Dvojice, která se sportovní kynologii věnuje je složena ze psovoda a psa. Jak říkáme, my kynologové, jedná se o sport jako jakýkoliv jiný - trénujeme a pak jezdíme po zkouškách či závodech. Sportovní kynologie se dělí na stopu (oddíl A), poslušnost (oddíl B), obranu (oddíl C). Neúpatří sem však sporty jako jsou agility - běhání přes překážky, dogdancing - tanec se psem, flyball - hrání s létajícím talířem, atd.

Sportovní kynologie má původ v kynologii služební, ke které jsou vedeni policejní a armádní psi. Účelem služebního výcviku je však praktičnost v běžném životě a vycvičený pes musí umět podávat spolehlivé pracovní výkony. Oproti tomu sportovní kynologie je především zaměřena na chvíle strávené s vaším psem a tento výcvik má pouze sportovní účel.

Sportovní akce
Hlavním záměrem kynologa je plnění zkoušek z výkonu, podle řádů platných v ČR, mezi které patří řád mezinárodní (= IPO) a řád národní (= NZŘ). Tyto zkoušky jsou potřebné pro uchovnění psa, či feny (uchovnění - série podmínek, které rozhodují, zdali váš pes může mít štěňata s PP. U NO se mezi podmínky uchovnění řadí ještě výstava s minimálně známkou dobrá, rtg a DNA.) Kromě skládání zkoušek se však kynologové účastní řady nejrůznějších závodů, mezi vrcholové soutěže patří například mistrovství světa výkonu, které se u Německého ováčka označuje jako WUSV a u belgického jako FMBB.

Jak už jsem zmínila, sportovní kynologie se dělí na tři oddíly:


STOPA - jedna ze tří disciplín sportovní kynologie. Cílem psa u této disciplíny je sledovat lidskou stopu pomocí čichu a následně vyhledat a označit předměty, které se na stopě nacházejí. Tvar a délka jsou předem určeny a odpovídají zkušenostem psa. Psí začátečníci čichají stopu svého psovoda, kdežto psi pokročilí vypracovávají tzv. stopu cizí, tak označujeme stopu, která je našlapána neznámou osobou, pro níž používáme termín kladeč. S rostoucí obtížností se stopa prodlužuje, přidávají se lomy a zákruty, ztěžuje se terén a prodlužuje se čas mezi položením a vypracováním stopy. Ostatní disciplíny pachových prací zahrnují rozlišení a označení předmětů a vyhledávání předmětů na volném prostranství.POSLUŠNOST- druhá disciplína sportovní kynologie. Základním cílem této disciplíny je ovladatelnost psa psovodem. Pes musí dokonale zvládnout chůzi u nohy, přivolání, odložení, aport, překážky, a podobné cviky. (ukázka)
OBRANA - disciplína, která se obvykle cvičí jen u specifických (služebních) plemen. Jejím účelem je, aby pes uměl účinně odvrátit útok vedený na sebe nebo svého psovoda, aby uměl účinně zadržet prchajícího pachatele, kontrolovat svěřený prostor a vypátrat ukrytého člověka (revír), hlídat zadrženého pachatele, doprovázet psovoda se zadrženým pachatelem a podobně. To vše samozřejmě předepsaným způsobem, s nejmenším možným dopadem na zdraví útočníka. Útočníka (resp. ukrytého pachatele) ve sportovní i služební kynologii simuluje figurant, který je vybaven speciálním oděvem a ochranným rukávem.Plemena psů vhodná ke sportovní kynologii jsou většinou středně velká až velká. Jsou vybírána pelmena temperamentní a s ochotou pracovat. Příkladem skvělého psa pro sportovní kynologii je německý ovčák, který je k této činnosti nejčastěji vybírán. Dále pak belgický ovčák, dobrman, rotvajler, knírač,...

Sportovní kynologie je krásný sport, kterému musíte věnovat spoustu času a dříny, ale chvíle strávené se svým psem Vám to vynahradí.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kája Dobrá | E-mail | 21. července 2017 v 17:10 | Reagovat

Já začínám se kynologií a jestli v Listopadu uděláme zkoušky půjdu na sportovní kynologii

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama