Nezvládám to. Vůbec ne.

22. října 2012 v 19:30 | Bety |  Příběhy
Poslední dobou mám celkem problém se školou. Ne, lépe řečeno s francouzštinou. Jak už někteří možná víte, chodím na francouzský šestiletý gympl. Teď jsem v druháku - vlastně devítka. Minulý rok jsme měli deset hodin francouzštiny týdně. Tenhle rok to máme stejné. A mě to vážně ubíjí. Ani nevíte jak moc. Francouzští učitelé dělají, jako bychom neměli i ostatní jazyky, které bychom se měli učit.


Né jenom francouzština. A jakmile máte špatné známky z frániny? To můžete okamžitě odejít. To totiž neexistuje. K takovému chování mají ale důvod, od třeťáku (to je tedy od příštího roku), bych měla mít všechny předměty ve francouzštině. Máme teda vyjímky, jako čeština a jiné jazyky. Ale taková fyzika či chemie ve fránině? Pěkně francouzsky.

Na francouzský gympl jsem šla ze sedmičky, protože se rodiče báli, že bych se z devítky na čtyřletý nemohla dostat. A tak jsem tedy po přijmačkách začala chodit na fracouzák. Jistě, první půl roku to bylo s francouzštinou fajn a všechny bavila. Ale pokud se zeptáte každého absolventa našeho francouzského gymplu, jestli je fránina baví, či se jim líbí. Všichni vám odpoví: "Nesnáším jí, strašnej a především hnusnej jazyk." I já bych vám odpověděla stejně. Francouzštinu nesnáším. Denně neslyším nic jiného než "francouzština".

Můj brácha chodí na francouzák také. Do posledního ročníku. Bude tedy maturovat. Francouzsky. Škola mu jde, ale francouzštinu ani Francii nesnáší. Rvou to do nás, jako by nic jiného na světě neexistovalo.

Po úspěšném ukončení francouzského gymnázia dostanete diplom a můžete bez problému studovat na dobrých Vysokých školách po celé Francii. V prváku jste nadšeni, že můžete chodit na tak skvělý gympl, který se mimochodem dostal mezi prvních osm škol na světě, které se mohou pyšnit certifikátem kvality LabelFrancÉducation. Ale postupně, co procházíte dalším a dalším ročníkem, se vám francouzština a celá Francie začne znechucovat.

Možná je to teď jenom můj názor a já si za ním tvrdě stojím. Ale znám celý šestý ročník, který vám to možná nepodá takhle drsně, ale upřímně vám neřekne: "jo fránina je super jazyk, mám jí fakt rád/a."

Začátkem školního roku to bylo v pohodě, ale teď se to zhoršuje a já mám pocit, že se někdy zblázním. Naše třída je na fr rozdělena na dvě skupiny. Každý má jiného učitele, který se po dvoašné kedy. Druhá skupina má učitelku, která je zástupkyně ředitele Jednu má učitelka, která je zástupkyní ředitele, ale každý ví, že popravdě ona celý gympl řídí. A ještě musím dodat, že chodím na gympl, kde je i osmiletý a čtyřletý. Tahle ženská je asi vážně schopná, ale také vážně strašná. Momentálně mám na fr toho učitele.

Ale za chvíli bych měla mít učitelku a já se toho hrozně bojím. Je to nejhorší ženská, co znám. S fráninou vám nedá pokoj. Každý den máte tři velké úkoly a když je neuděláte, máte jednoduše 5. Každý den tak 20 slovíček, které musíte další den perfektně umět a v neposlední řadě, vážně hodně těžké testy, ze kterých nikdo nedostane jedničku.
Plus k těmto dvěma učitelům, máme dvě rozené francouzsky. Které dělají, že neumí česky, ale žijí tu deset let.

Ze dvou testů od francouzské učitelky jsem dostala 5 a 4. Dodávám, že takové známky měla skoro celá třída. Takže naše milá francouzska řekla, že pokud nebude mít alespoň polovina třídy jedničku, budeme psát dál a dál. Takže hodina vypadala tak, že nám rozdala opravené testy. "Super, 5. Co ty?" zeptal se někdo. "Taky." zněla odpověď. Do pěti minut jsme psali test na to samé. Z toho jsem dostala známu 2-, mimochodem, nejlepší známka ve třídě.
Hned ten den jsem dostala od českého učitele 5.
Momentálně mi průměr z fr vychází na 3,5. Takže si mohu vlastně zatleskat, že dostanu na výzo čtyrku, místo pětky, no né?
Jenže víte co je na tom nejhorší? Učitelé si myslím, že jsme třída debilů, oni nepřijmou to, že by oni blbě učili. Ne, ne. Oni jsou nejlepší.

Jsem fráninou vážně znechucená, co se dá.
Chodím na francouzský gympl a mám 10 hodin frániny týdně. Angličtiny? Pouhé dvě a ještě k tomu se nepočítá jako povinný jazyk. Milí zlatí, tipněte si, který jazyk miluju už od to doby, co jsem zamumlala "I am cow.".
Jistě, že angličtinu.

A protože, fyziku a chemii dávám jak tak tak v češtině a francouzština mi vážně strašně moc nejde, je tu jedna možnost.
Přestoupím na čtyřletý gympl. Stejná budova, stejní učitelé. Přidám se vlastně k těm lidem, kteří tam teprve nastoupí z normální devítky.
Ze třídy nad náma to udělalo 10 lidí.
Okamžitě bych to udělala s radostí. Jeden problém tu však je.
Protože je nejspíš tak debilní a vážně naprosto pošahaný, je francouzák nejlepší. I když je to stejná budova, učitelé, ředitel. Lidé na francouzáku jiní jsou. Jsou lepší. Víte, jak jsem vám povídala o té "noční šichtě"? Na lístku bylo napsáno "přijít v dobovém oblečení". Všichni z francouzáku přišli v dobovém oblečení, úplně všichni. Protože vědí, že je to sranda. Za to osmiletý a čtyřletý? Ty raději zůstali v normálu, aby přeci nebyli trapní! (jasně, že byli výjimky).

Ale je tu ten největší problém. Ta třída. Znám jí teprve rok, ale naprosto ji miluju. Ty lidi mám strašně moc ráda a už jsem si přivykla na myšlenku, že to spolu dotáhneme až do maturity.
A pak je tu ona. V téhle třídě, plnejch pakoušů, jsem si našla nejlepší kámošku. Asi poprvé v životě?
Holku, které můžu říct všechno, která mi poradí, se kterou se můžu bavit o čemkoliv, se kterou mám záchvaty přiblblého smíchu. A představa, že bych byla v úplně cizí třídě bez ní? Naprosto děsivá.
Budeme ve stejné budově? Ano, můžeme se vídat o přestávkách. A po škole chodit ven. Ale každý z nás ví, že to nebude takové, jaké je to teď.

Ale já vám říkám, já to ve francouzštině nezvládnu. Chemii moc nemusím, fránina mi nejde. Jak to bude vypadat, až to bude dohromady? A také jsem si všimla, francouzština mi extrémně nejde. Vážně ne. Z češtiny a z angličtiny jsem v životě neměla jinou známku, než jedničku. Fránina, to je něco jiného.
Tenhle rok se musím rozhodnout. Sakra, co mám dělat?

Ještě dodávám, že z ostatních předmětů mi vychází jednička nebo dvojka, to jenom s fráninou mám takový problém

Pochybuji, že si to někdo dočetl až sem, ale já to napsat musela.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katy<3 | Web | 22. října 2012 v 19:50 | Reagovat

Wow smekám klobouk, že si se vůbec rozhodla na takovou školu jít. Já osobně všeobecně cizí jazyky nemám ráda, ale myslím si, že je to hodně přístupem učitelů :-(

Jo a mimochodem sem to dočetla od prvního písmenka k poslednímu :-D  ;-)

2 feel-so-close-to-you | Web | 22. října 2012 v 20:29 | Reagovat

no hele, moje kámoška je na gymplu a dala si francouzštinu jako druhý jazyk. už teď ho nemá ráda :-D kdybych jí řekla, ať si představí mít ho 10x týdně, asi by se vyvrátila na místě :-D
jinak, já vím, že do toho nemám moc co mluvit, že je to čistě na tobě, ale pokud máte takový přístup učitelů, docela bych se bála mít příští rok všechno ve francouzštině. věř, jsem ve čtvrťáku, chemie a fyzika je hodně těžká i v češtině (no, pokud se ta hatmatilka ještě do češtiny dá počítat :-D) natož tak v jazyku, který se ti prostě hnusí. a co se týče té kamarádky. víš, tohle je těžko. já měla nejlepší kamarádku, ale ta mi odjela na intr a to musím říct, že se ten vztah mezi náma pokazil. ale pokud se budete vídat i po škole, já myslím, že to tak horké nebude ^^ ale hlavně to pořádně promysli.

3 le-charlott | Web | 22. října 2012 v 21:47 | Reagovat

wow tak to je síla! :-O to vás tam tak drtí? woow.. takže, můžu být asi jen ráda že nejsem na francouzském gymplu hm?
asi by mě jeblo kdyby se mi znechutila!
ale si teda dobrá že to jakž takž zvládáš, to smekám teda ;-)

4 | Web | 23. října 2012 v 14:28 | Reagovat

to je hodně špatný :// já jsem na normálním osmiletém gymplu. teď jsem o rok níž než ty :D a učím se španělsky. nesnáším to tam tak jsem si přála odejít na anglickou mezinárodní střední ale mamka mě atm nechce pustit...
každopádně tobě bych poradila ať tu školu opustíš s nejlepší kamarádkou a obě jděte na nějakou jinou školu :)
nebo prostě zatni zuby. nevím co ti na tohle jiného říct ://

5 Peťuš ;) | Web | 23. října 2012 v 17:37 | Reagovat

Tak to máš hodně špatné :/ Spolužák chodil do frániny (jakože do kroužku), ale po roce toho nechal, že prý se to nedalo (také debilní učitelka). No ale ty to máš asi mnohem horší :/

6 le-charlott | Web | 23. října 2012 v 22:09 | Reagovat

to zvládneš uvidíš! :-)

7 Elma | Web | 24. října 2012 v 15:46 | Reagovat

Máš teď opravdu těžké rozhodnutí, nevím co bych dělala na tvém místě, ale ať se rozhodneš, jak se rozhodneš, jistě učiníš správně :-). Já mám ve třídě taky nejlepší kámošky, je super mít někoho, komu se můžeš se vším svěřit, pokecat a pořádně se zasmát :-).

8 Marsianna | Web | 24. října 2012 v 18:13 | Reagovat

Jsi dobrá, já bych gympl ve francouzzštině nezvládla. Nikdy. Mám problém i s kroužkem. ;-)  :-D

9 PaPája | Web | 24. října 2012 v 19:21 | Reagovat

Páni, to musí být teda hodně drsný:OO
Sama mám kamarádku, která přestoupila právě k nám na gympl, protože to prostě nezvládala (ani peněžně).
Jinak ale máš můj obdiv, musíš být vytrvalá ;)

10 pet-potkan | Web | 24. října 2012 v 21:13 | Reagovat

Wow O_O, obdivuji tě, že to celkem zvládáš, jako 20 slovíček za den? Tak to je hrozné...
Tak tam běž s tou nejlepší kámoškou :-) Jinak ti už poradit nemůžu. a já taky miluju angličtinu ;-)

11 Skříteček2 | Web | 25. října 2012 v 12:26 | Reagovat

Jó, frájina. Chodím na normálně vidláckou základku a frájina je celkem problém, máme ji až teprve od sedmičky a až od osmičky pořádnou učitelku, jenže někdy toho po nás chce prostě moc.

A jak to ta tvá nejlepší kamarádka vidí s frájinou? Třeba byste mohly přestoupit spolu. A když by to bylo ve stejné budově, se třídou by ses vídala.

12 Das | Web | 25. října 2012 v 14:06 | Reagovat

Francouzština je hrozně těžký jazyk, tudíž Tě obdivuji, že Ti vychází lepší čtyřka a ne pětka.
Podle mě tento gympl je dobrý v tom, že jeden jazyk budeš umět opravdu dobře a budeš schopna se domluvit a hlavně později pracovat v nějaké francouzské firmě. A to se hrozně hodí, však víš, jak to tady v česku s prací vypadá. Mě táta chtěl natlačit, abych šla na obchodku do Rakouska, kde je první rok "nultý ročník", kde se učíš jen a jen německy. Já ale řekla ne, jelikož němčinu ráda nemám a nejde mi. A taky bych se bála. Ale s odstupem času si říkám, že pro budoucnost to je opravdu skvělá věc.
Jak tak čtu, je mi jasné, že vaše škola má na vás hodně velké nároky. Ale ono to dřít se, vyplatí.
Upřímně, být na Tvém místě, absolutně to nezvládám.
Asi bych si dala přihlášku na čtyřletý gympl, ale nastoupila bych tam jen podle toho, jak by se moje francouzština během roku zlepšila nebo zhoršila. Prostě abys měla otevřené obě možnosti. Počkej a uvidíš, nedělej unáhlené závěry. :) Navíc máš dobré, že tam máš bráchu, který to všechno zvládl a můžeš se na něj obrátit.. ;)

13 Gauri | E-mail | Web | 25. října 2012 v 14:11 | Reagovat

Bety, být Tebou zůstala bych tam a vydržela to. Jestli máš dobrý kolektiv ve třídě, tak máš zpoloviny vyhráno, protože to je to nejdůležitější a je hrozně těžké najít třídu, která by Ti sedla.
Dalším důvodem je i to, že když vydržíš, tak se tu frájinu fakt naučíš a to se bude hodit. :-)
Hele, vím, že je to tam asi hodně těžké. Moje nejlepší kamarádka (má blog - byakko.blog.cz) je také na francouzském gymnáziu a je v posledním ročníku a přesně jako Tvého bratra jí teď čeká maturita ve francouzštině. Říká, že ten jazyk nemá ráda a chemii nenávidí. :-D Možná o tohle těm profesorům občas jde. Abyste měli pocit, že to vůbec neumíte. Přitom ona umí francouzsky fakt perfektně. A je strašně chytrá. :-)
Navíc na známky se Tě po maturitě už nikdo ptát nebude. ;)
Jo, ale taky záleží na tom, co chceš dělat pak. Protože, kdybys chtěla na medicínu nebo na nějakou školu, kde budeš potřebovat chemii, tak budeš asi mírně ztracená, jelikož chemie ve fj se učí jinak než v čj. Aspoň podle toho, co mi říká právě Byakko.
S tou kamarádkou bych si hlavu nedělala. Měla jsem jednou podobný problém. Bála jsem se, že to nebude tak hezké jako dřív. Měla jsem pravdu, nebylo. Bylo to mnohem lepší. :-) Záleží na tom, jak pevné je to Vaše pouto.

14 Anne* | Web | 25. října 2012 v 16:17 | Reagovat

Já si to přečetla celý :D Tohle byl asy můj nejdelší přečtený článek na netu :´))  Ale musí to být hrozný :( Hlavně ta vaše učitelka... nechtěla bych :/

15 Mniška | Web | 26. října 2012 v 15:18 | Reagovat

No, tak jak koukám, spousta lidí to nejspíš dočetla do konce.
No, upřímně Tě lituji. Francouzštinu jsemse nikdy neučila,ale nepochybuji o tom, že je to vcelku těžký jazyk a pokud todo vás ještě takhle hustí...
Nikdy jsem teda neslyšela, že existují také jazyková gymnázia,toje pro mě velká novinka, zajímavá. I když, píšeš-li o tom takto znechuceně, nebude to snadné, ale zase to není pro žádné blbečky a to Tyočividně nejsi, takže alespoň v tomhle si můžeš gratulovat.
Je to těžké rozhodnutí, chápu Tvoje dilema. A myslíš,že by Tvé přátelství tolik utrpělo, kdybys přestoupila?
Jak píše Gauri, asi opravdu záleží na silném poutu. Znám spoustu lidí, kteří teď na vejšku spolu nechodí, ale i tak se jejich pouto z gymnázia neroztrhlo. Upřímně bych Ti přála totéž. Alev tomhle nemůžu moc radit, protože já osobně mám s navazováním dlouhodobějších přátelských kontaktů docela problém, takže já osobně nemám moc dobrých zkušeností. Ale chtěla bych věřit a věřím, že jsou lidé, kteří s Tebou zůstanou, ačkoli se rozhodneš pro cokoli, takže držím palce!

16 ♥Mája | Web | 27. října 2012 v 16:20 | Reagovat

Taky jsem to přečetla celý.
Obdivuju ale i lituju zároveň.
Já se učím 2 jazyky,angličtinu a němčinu.Angličtina mi jde,němčina už je těžší. Němčinu mám 2 hodiny týdně,ale s tou učitelkou je to hrozný. Když zkouší,každý to může říct 1000x lepší,než jedna její oblíbenkyně,ona to řekne hůř,ty mnohokrát líp,ale stejní dá mnohem lepší známku své oblíbenkyni. Kvůli tomu to v naší skupině nikoho nebaví. Ale nejvíc,co mi na němčině nedje,jsou ty členy,které se mění ve 3. a 4. pádě u všech 3 rodech..
Obdivuju tě,že jsi vůbce na tu školu šla. Já bych na to odvahu neměla. Školu takhle ze článku nemůžu moc posoudit,ale chápu,že francouzštiny musíš mít dost. Učitelé jsou někdy k nepochopení. Ale na druhou stranu,pokud tu školu zvládneš,v což já věřím , budeš mít obrovské + do budoucna :)) přeju hodně sil ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama