Figgi se snaží a myslivec prudí.

15. února 2014 v 23:54 | Bety |  Jak žijeme
Zdravím:)
Měla bych se učit, protože zítra nebudu moct, jelikož chci být s přítelem, ale nějak se mi nechce, takže radši Vás půjdu otravovat sem. Včera byl Valentýn, svátek zamilovaných. Štvou mě ty lidi, kterým tenhle svátek hrozně vadí a nechápou, proč ho Češi slaví. Jasně, je to americký svátek, ale ať si každý slaví co chce, ne?

Dnes to bude článek zase o holkách a bude proložen fotkami z výcviku. Fotky Limetky jsou z téhle středy od kamarádky a ostatní fotky jsou mé z výcvikového víkendu, na kterém jsme byli v listopadu. + ještě pár fotek pouze kompaktem, když jsme dnes holčičky pustili spolu dohromady po stopě.


Středa byla ve jménu tréninku obran, kde jsme opět strávili celý den. První kousala Fíbuška - pecka. Ta fena se mi na obranách líbí čím dál více, je šikovná. Razantní, zlá a má krásný projev. Na poslušnosti z ní mám také velkou radost. Je čím dál lepší. Dřív měla problém s koncentrací (nebo ji taťka možná málo namotivoval), ale teď paráda. Sice někdy není tak rychlá jak by měla být (no jo, to mám z těch malin), ale.. Je to taťky první pes a já jsem na něj neuvěřitelně pyšná. Ke kynologii jsem ho dotáhla já a já ho donutila k Fibince. Začátky byly podle mě dost složité, taťkovi to moc nešlo a když jsem se teď koukala na dva a půl let stará videa, měla jsem na tváři široký úsměv. Ti dva byli spolu celkem srandovní. Taťka se snažil a Fíbí na něj zkrátka dost kašlala.


např.
já: "Tatí, vydráždi jí na ten míček" (vydráždi - hoď před ní míček, nepusť jí k tomu a nech jí ať si to vyštěká)
tatínek: /vezme si míček do ruky a začne pokřikovat a posmívat se netušící Fíbině/ "nemá, nemá, nemá!"

Ale teď? Cvičí spolu, krásně sehraní a mají to promakané jako každý jiný.

Jako druhá šla kousat má malá potvůrka. Zase se rozčílila na figuranta jak jen mohla a dostala kousnout. Z prvního kola jsem nebyla tak nadšená, ale to jsem celá já. Naštěstí druhé bylo mnohem lepší a už také kousala na velký rukáv jako velká holka - a má z tohoto tréninku nové video. Jako třetí šla Figgi. Ti, kteří četli můj poslední článek, ví, jak jsem jí začla trochu podceňovat a na obranách to s ní trochu vzdala. Kousala jen proto, aby si kousla, ale ten pohon dostat se někam dál ze mě už nějak vyprchal. Poslední dobou (viz. horní dostavec) jsem se koukala na stará videa. Třeba malé Figginky při poslšunosti a uvědomila jsem si, že je to vlastně neuvěřitelně šikovná fena a hlavně moje Figgi. Sice je strašně nepředvídatelná, svá, ale její nadšení do jakékoliv práce je krásné. Takže jsem jí na obranách začala pořádně chválit a ha! Ona se opravdu zvedla. Kousala moc hezky. Já blbá to vím, vím, že jí má pochvala hrozně zvedne. Protože psychicky to není nějak moc silná fena a každá pochvala ode mě jí hrozně pomůže. Každopádně jsme spolu zase začly pořádně cvičit, ne že bychom do teď necvičily, ale začala jsem s ní dodělávat cviky na zkoušku (vysílačka na poslušnosti - na povel pes běží rychle vpřed a na povel posovoda si v moment lehne) a prostě si řekla, že tu zkoušku uděláme a zkusíme závody.


Dnes jsme byli na stopě. Terén byl fakt těžký. Suchá tráva, na které nebyl vidět ani maličký náznak kroku. Začli jsme s našlapáváním stop pro velké holky. Na konci stopy pro Figgi jsem si samozřejmě ani nepamatovala kudy stopa vede (klasická já), kolik jsem udělala lomů a kolik jsem na ní dala předmětů. Takže super, ani Figgi nebudu moct pomoct, protože vůbec nebudu tušit, kde stopa je a kde není. Když jsme se sešli u vleku s taťkou, jakoby mi taťka četl myšlenky a řekl "jestli Fíbí dojde tuhle stopu, která nevím vůbec jak vede, tak na tu zkoušku půjdeme a ona jí prostě složit musí ". Přesně má slova, pokud Figgi dojde stopu, kterou jsem jí našlapala, budu čumět (poslední dobou na stopách dost blba, takže jsem jí šanci nedávala). No, jak myslíte, že to dopadlo?


Obě děvčata stopu skvěle došly. U Figgi jsem nemohla uvěřit vlastním očím. Absolutně jsem nevěděla kam jde a říkám si "hm, už ji stratila". Nene, ona jí opravdu měla. Když mi najednou udělala 3 lomy těsně za sebou, nechápala jsem, jak jsem takhle pitomou stopu mohla udělat. No, když došla, skákala jsem štěstím. Fíbí šla občas dost zvláštně, že jsem tátovi říkala, že jí šlapal jak opilý, ale stopu došla také. Takže jsme řekli, že na tu zkoušku opravdu půjdeme. Plánuji to na léto 2014.


Ještě před tím, než šly holčičky čuchat, jsme se trochu pohádali s debilním myslivcem, který přišel jak největší pán se zbraní přes rameno a na utahováku škrtil československého vlčáka. :D Pohoda, utahovák se nepoužívá jako utahovák, kámo, ale nevadí. Zeptal se, jestli může vědět, na co čekáme. Tak jsem odpověděla, že na stopu. To se málem po*ral, protože ho napadla stopa zvěře. Tak jsem řekla, že jde o stopu naší, kterou si sama našlapu a jedná se o sportovní kynologii. Ten na mě vyjel s tím, jestli jsme si vědomi, že je to soukromý pozemek a že jsme se nikoho nedovolili. A já říkám, jaký je problém? Louka není ozančená, že je soukromá, žádný zakázaný vstup tam nebyl a já tam nic špatného nedělám. Začal se ohrazovat tím, že bychom měli mít povolení od majitele a že pokud děláme kynologii, měli bychom to vědět a začal "podle zákonu 10 a odstavce..". Fakt mám nejradši, když na mě někdo začne se zákony o kterých ví hovno (mamka je právník, takže když na mě myslivec začne s právem, jen se pousměji).
A já mu na to řekla, že tedy po louce nesmím jít venčit psa? Že k tomu potřebuji povolení maitele? "Neee, to je uplně něco jiného, na výcvik psa musít mít povolení" odpověděl. Aha tak to jo. Takže prosím Vás, až příště půjdete vyvenčit vašeho čtyřnohého miláčka na louku a tam mu dáte sedni a lehni, zeptejte se majitele o povolení, ano?

Naprostý tupec, opravdu. Beru, že v zákoně asi bude něco o volně puštěném psovi na louce, která má vlástníka, ale já své psy nemám puštěné. Děvčátka jsou všechna na vodítkách. Ale neříkejte mi, že je v zákonech rozdíl mězi "venčením a výcvikem psa" - takovým, že našlapu psovi pár metrů krátkou stopu, pes jí projde a konec. Rozdíl je, když si tam pozvu 20 lidí a figuranta a začnu tam dělat výcvik jako výcvik a začnu tím pádem pořádat nějakou "akci". Ale 3 stopy? No byla jsem vytočená jak ďas! :D Ale kynologové mají s těmihle prudili problémi pořád, slyším to neustále. Že si jim napochodují do stopy a začnou s tím, že..bla bla. Tenhle pán byl opravdu hloupý, pletl páté přes deváté a chtěl dělat prostě jen problémy a dělat důležitého. Nakonec ustopil s tím "že nám to chtěl pouze říct a že louka jeho vůbec nebyla" a odešel.

Po stopě jsme holky pustili společně, vyjímečně. Asi po druhé v životě. Poprvé to probíhalo v pohodě, také byly puštěné na louce. Tady pár fotek, protože ze dneška mám pouze dvě. Fotky z minula jsem focené jiným objektivem a hned na začátku mi ho Figgi oblízla. :D Ehm.. takže můžete vidět ve středu takový zamlžený flek. Jinak první dvě fotky fotil bráchá a já se snažila řvát, aby se nehonily. :D

Je libo společnou fotku?Limetka zkouší Fibáka a ten jí varuje..

A nějak takhle to dopadlo..


A společná.. Achjo, Limi.

Limetka má Figgi hrozně ráda, asi proto, že na ní nevrčí, neskáče na ní, nekouše jí a nedává jí svojí autoritu na jevo tak jako Fíbbí. Ta je na ní fakt ošklivá, i když on si to ten malý spratek zaslouží. Figgi je taková mamka. Malá se kolem ní pořád točí, lehá a snaží se tulit, když to Figgi přestane bavit, zvedne se a odejde. :D

A když má míček, je jí vše jedno. Tyhle dvě fotky jsou ze dneška, jsou focené jiným objektivem a už mnou. I když pár těch vrchních jsem také fotila.


A kdyby ho náodou stratila..

Dnes jsem velké holčičky moc chválila, ale ony si to zaslouží. Za to malá! Někdy mám pocit, že z ní vyrostu. Na poslušnost to teď začíná flákat, není do toho tolik nadšená, jak bývala. Vím moc dobře čím to je, už jí pamlsky nudí a chce nějakou akci ve formě míčku, ale potřebovala bych na pamlskách ještě chvíli zůstat. Stopa nebyla špatná, ale nic extra Limetko!! :D Nakonec potvora nezklamala tím, že když jsem jí po stopě šla zavřít a volala na ní, otočila se úplně jiným směrem, než jsem byla a běžela pryč. Začla jsem na ní řvát :D ale té to bylo jedno, běžela úplně na druhou stranu a já jen "to chce jako zdrhnout?" :D Nakonec jsem ji ulapila!

Lištička malá.

Tak jsem přemýšlela o těch plánovaných štěňátkách - já moc ráda plánuji. Rozhodla jsem se, že Figgi asi krýt nebudu. Sice po ní chce jedna holčina už asi rok štěně, že s ním chce cvičit, ale nikdo jiný neříkal. Jasně, 99% lidí, co plánují štěňata se o předběžné rezervace vůbec nezajímá, ale já nechci svá štěňata udávat na poslední cvhíli a inzerovat co se dá. Potřebuji vědět, že má smysl jet na krytí a že štěnda skončí u super majitelů. Figgi je povahově super fena, ale jak jsem psala, dost často nepředvídatelná a né zrovna hezká (lidi hrozně dají na vzhled! Především laici :/) - každopádně dobrým psem (který by se třeba v německu našel) bychom se mohli nedostatky snažit napravit. Ale i tak, se bojím, že by třeba o štěňata nemusel být zájem? Nevím. Pořád vidím, že se v pohodě prodá vrh 10 štěňat po absolutních... no velmi špatných psech. Je to především o kontaktech a inzerci. Ale kdyby už bych jí kryla, nechala bych si pejska (znaktého, jako je ona, to je můj sen). Sice nevím jak, protože už by to byl 4. pes, ale ono se to nějak podá. :D


Pak jsem tak přemýšlela o Fibince. Po té by štěnda šla lépe. Je to moc hezká fena, sebevědomá, vyrovnaná a lidem se líbí, i když se mi nikdo konkrétni neozval, že by chtěl štěně. To se také normálně neděje, lidé se začínají ozývat, až je většinou fena nakrytá. Ale obě holky mají super zdraví (vždy ohromné + do chovu) a hezký rodokmen.

No a co se týče Limetky.. Ta má daalekou budoucnost především postavených na zkouškách a závodech (snad). Ale pokud bude dobrá, nebudu váhat a bude mamča :) ale to až za dlouho.

Teď by se mohla začít pořádně snažit. :D

A teď už fotka, kdy jsem šla opravdu fotit a ne jen vyfotit vzpomínkové fotky holčiček na louce.
Fotka focená nedávno s názvem "The twins" - jak se Vám líbí? :-)

To je pro dnešek asi vše, zase jsem se tolik rozepsala. Achjo. :D

Jo, vlastně není. Mám pro vás video. Je to sestřih z ledna a února všech tří holčiček. :-) Nejméně videí má Figgi, protože Fíbí točím já a Limet většinou chovatelka na tréninku, protože chce mít videa svých "dětí", na které je hrozně pyšná. :D Na Figgi se nějak nikdy nedostane. Chudinka, určitě jí to strašně trápí.


Teď mám na Vás pár otázek..

Co říkate na Valentýn?
Setkali jste se někdy s někým takovým, jako my na stopách?
Vadí Vám takováhle zima, nebo jste rádi, že sníh není? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peťa & psiska | Web | 16. února 2014 v 10:06 | Reagovat

V prvé řadě bych ráda pochválila video, holky jsou strašně moc šikovné :) !

Já si fakt nemůžu číst o tom, jak poctivě trénujete a zlepšujete se.. když si uvědomím, že se psama teďka skoro nic nedělám.. :D Asi bych fakt měla začít.. :D

K těm štěndům.. no je to na tobě, mě se Figgi hrozně moc líbí a myslím, že štěnda po ní by byla super :). Jen by mě zajímalo, jak utáhneš 4 psy :D.

A fotky jako vždy parádní :). Ta poslední je prostě B.O.Ž.Í. :)

2 LusyW, HuskyW | E-mail | Web | 16. února 2014 v 16:02 | Reagovat

No vidíš, jak máš teď barevnou smečku, krásně to vyniklo na té společné fotce :D
A ta fotka na konci, tak ta je skutečně boží. Tu si nech vytisknout a zarámuj si jí, fakt. Ty barvy jsou skvělé!

No a myslivci... Taky mám spoustu zážitků. Nás vyhání z cest v lese (veřejných), že prý plašíme zvěř. Přitom hafani nedělají ani krok z cesty, jsou potichu, akorát kára může drnčet (ale ne moje nová odpružená!). Co jsme se odstěhovali, tak jezdím spíš na cestách mezi polema, doufám, že to nikomu vadit nebude. Tady bych na myslivce snad narazit neměla... Ale vypadá to, že myslivci mají většinou stejné vzorce chování :D

3 LusyW, HuskyW | E-mail | Web | 16. února 2014 v 16:04 | Reagovat

P.S.: Floyd už dva týdny chodí na povel sama do kotce a nemusím ji nahánět! Dokonce chodí mnohem ochotněji než Lupo. Jsem na ni hrdá! A taky jsem jí měla prvně v postroji a šla si s ní zaběhat (jakože po svých, ne zápřah) a má to holka v krvi. Vodítko nepovolila, celou dobu se snažila a přišlo mi, že na křižovatkách dává povely, což je divný, protože nemá moc šancí, kde by se to doteď naučila :D

4 Katy<3 | E-mail | Web | 16. února 2014 v 17:42 | Reagovat

Já Ti asi pošlu Kesinu a hned by sis přestala ztěžovat :-D Ty prostě nikdy nejsi spokojená :D Nemůžeš hold chtít, aby všechny tři holky šlapaly jako hodinky :-) To by si je pak nemusela ani skoro nic učit a byla by to nuda :-D
Je takové zvláštní, že doma máš tři psy a v podstatě spolu nejsou :-) Já si to jaksi neumím představit :-D Už tak jsem věčně s Kesi venku a kdybych měla na střídačku venčit více psu, tak bych se asi zbláznila :-D
S Figgi bych do štěňat možná ani nešla, ale u Fibči určitě ano :-) Mně osobně se sice zbarvením líbí více Figgi, ale ty musíš vědět jaká je a jak by to mohlo dopadnout :-) Každopádně bych neměla strach, že by byl problém štěňata udat :-) O kvalitní štěňata je pořád zájem ;-)
Mně se ta fotka holek líbí ;-) Je na ní něco kouzelného :-D
K videu se radši vyjadřovat nebudu, protože bych asi pukla závistí :-|

--------------------------------------------------------------------------------
On Morisek má trochu větší hlavu, ale stejně si nemůžu pomoct a víc se mi líbí můj "obyčejný" Larroušek :-D Hlavně se od "klasické" kočky liší tím, že je šíleně dlouhý :-D Je to takový kočičí jezevčík :-D  :-D

5 Skříteček2 | Web | 16. února 2014 v 19:14 | Reagovat

Co se týče Reign, tak mám dojem, že Mařka je ještě panna, že se s tím Francisem doopravdy nevyspali, ne? :D Nebo já teď vůbec nevím. :-D Jinak Stilinski má nevyléčitelnou formu rakoviny a myslím, že ho opravdu posedla nokitsune. 8-O Panebože, když jsem to teď napsala, chce se mi úplně brečet, chudáček malinký...

Tak ten "myslivec" byl vážně napřesdržku, vážně zbožňuju takovéhle lidi, naštvala jsem se už jenom když jsem to četla. Fotky se mi moc líbí, ta společná je přímo výborná, člověk se nad ní prostě musí pousmát! :D A ta poslední je úplně perfektní! S tím plánováním se ti ani nedivím, když jsem plánovala morčata, taky jsem dělala průběžné průzkumy.

6 Das | Web | 16. února 2014 v 20:22 | Reagovat

Jé, jsi živá. :D Dělám si srandu. :D
Samozřejmě, cvičení by nešlo bez slovních pochval a taky ne bez další motivace. Já před chvílí přišla z venku, kde Falkouš kráááásně cvičil i na mě krásně koukal při chůzi u nohy a to i při míčku i přes pamslky. :) Je fakt, když jsme mu dala sedni, hodila míček cca 30 metrů před něj (nesměl pro něj hned letět) a pak ho pustila se slovem "přines" tak zůstal jak tupec sedět, i když jsme to předtím dělali asi 3x, jen jsem pomalu zvětšovala vzdálenosti. Tak mu říkám "míček přines, můžeš" no a tím můžeš jsem to pohnojila, páč to je u nás jakože povoluju ti.. nebo něco jako volno a on se vrhnul do řeky se napít a zaplavat si. :D Tak jsem cvičení sklončila, míček jsem aportovala sama. :D Cvičili jsme totiž už dlouho, přes 10minut asi tak a normálně cvičíme fakt jen pár minutek. Tohle na něj bylo až moc, i když ho to bavilo. :) Samozřejmě jsme po tomhle cviku chtěla už skončit, ale.. no, asi mi četl myšlenky. :D
Já taky používám "tady pojď" když chci aby mi šel u nohy, ale "k noze" znamená prostě to cvičící. :D Ale tak zbytek rodiny si stejně říká co chce, tak je to úplně jedno.. třeba bratr říká "místo", což já mu zase říkám, když ho doma posílám si lehnout, aby neotravoval. Je to složité no. Nemá to ten pes vůbec jednoduchý. :D

Když se tak zamyslím, máš pravdu - často jsou si AO hrozně podobní s BOC.

Valentýn je krásný svátek. Sice nemám ráda, že přejímáme zvyky američanů, ale u valentýnu mi to nevadí. Štve mě spíše to, že na vánoce jsou všude motivy Santa Clause. :D
Musí to být krásný takhle koukat na staré videa! :)
Limetky bych se na obranách docela bála. :D Jak visí pohledem na figurantovi! Hele, co by se stalo, kdy někdo psa na obranách neudržel? :D
Zkoušku s Figgi zvládnete! A i tu stopu, holky všechny čmuchaj opravdu nádherně. Jinak si myslím, žes taťkou nejste sami, kdo si nepamatuje našlapanou stopu. :D
Hele jak se učí vysílačka? Nechápu, jakým způsobem můžeš přinutit psa, aby běžel dopředu od Tebe. :D
Myslivci jsou hovada. Samozřejmě ne všichni, ale tenhle.. Asi se nudil! Někdo taky nemá rád psy a pak se to na jeho chování odráží.. Pochopím, když si budou stěžovat, že vám psi honí srnky, to jo, ale tohle.. no, mě už jednou taky myslivec seřval (jel lesem v autě!!), že mám psa na volno. Tak jsem si ho připla, hádala se s myslivcem, pak zabočila na jinou cestu a po chvíli ho zas pustila. Kdyby mi pes lítal za srnkama, tak ok, mám ho na stopovačce. Ale on Falkouš, když narazíme na srnky, na ně čumí, strne a když zmizí, tak to tryskem vezme ke mně s výrazem "Vidělas to takyy???" a pak si odběhne si počuchat, kam pádili. Já na něj po chvíli písknu, tak se vyřítí z křovisek a pak lítá kolem jak magor s nadšeným výrazem. :D Ale nikdy mi za srnkou neletěl. :) (A to že je potkáváme celkem často.)
Já bych štěňata asi zrovna moc neřešila, psů je dost. Ale v budoucnu by malí fíbátka, figátka a nebo limetčátka byla krásná. :D
Mě se ta fotka holek u plotu hrozně líbí! :)
Líbí se mi všechny fotky, hezké jsou ty, kde jsou všechny tři a pak Figgi a Limetka. :) Jinak jde vidět, že Figgi s Fíbou jsou zkušené pózerky, zatímco Limet se moc nezajímá, jak jí to bude na fotce slušet. A ono jí to stejně sluší i tak. :D Ta vaše společná fotka je krásná. :)

Já zrovna se tenhle týden na skypu docela vyskytovala. Ok, budu se snažit se tam sem tam objevit, třeba teď se jdu přihlásit. :P :D

7 Beatricia | Web | 17. února 2014 v 20:35 | Reagovat

Je to překrásný, poutavý článek a fotky mi učarovaly, protože hrozně miluji psy. Náramně hezky jsi celou situaci popsala a těžko vybírám nejhezčí fotku; jedna je lepší, než druhá. Zkrátka, stojím v pozoru a tleskám ti.
Přeji celé smečce úspěch. ☼☼♫♫☼☼

8 Vendy | Web | 17. února 2014 v 23:50 | Reagovat

Psové baskervilští a jejich hrdá majitelka!
Věřím, že ze svých pejsanů máš radost, je to cítit z každého tvého slova. Takovéto výcviky jsem osobně nezažila, ani nepotkala nikoho, kdo by takto cvičil psa. Nepotkala jsem ani vzteklého myslivce, v době, kdy jsem psa měla a on mi zdrhnul do polí a k lesu a já jen seděla na mezi a čekala, až se milostpán vrátí nebo nevrátí... a on pak přilítl celý rozdychtěný a nadšený, že mě vidí, začal kolem mě poskakovat a kvičel nadšením, že mě našel, jako bych to byla já, kdo ho vykopnul z domu, a ne on, který prostě zdrhnul. :D  :D Naštěstí jeho výlety byly krátkodobé a nepřiplet se mu do cesty žádný myslivec. 8-)
Líbí se mi, jak ty své holky cvičíš, s jakou vervou ses do toho obula, jsi cílevědomá a na pejsky dbáš. A jsou to parádní fotky, máš zřejmě dobrý foťák, ale není to jen foťákem, máš i dobré záběry. Pejsci jsou nádherní, líbí se mi, jak ten jeden z nich (Fibi?) ti sedí u nohy, tak pěkně a pyšně, že je s tebou. :-)

9 Vendy | 17. února 2014 v 23:52 | Reagovat

P.S. k Valentýnu - nijak mi nevadí, je to pěkný svátek. Ale za předpokladu, že díky tomuto svátku se nepotlačí jiné svátky, které jsou u  nás zavedené (co třeba 1.máj, ne jako svátek práce, ale jako svátek zamilovaných? Májový polibek a tak... ;-)  :-))
Asi jediný, co mi fakt vadí, je dotažený Santa Klaus. Nesnáším ho. Nevadí mi v Americe a jinde na západ odsud, ale vadí mi tady. Brrr.

10 affray | Web | 19. února 2014 v 14:23 | Reagovat

Moc hezký článek.
Podle mě je Valentýn jenom pátek ale co už je za námi tak pokračujeme:D

11 stuprum | Web | 19. února 2014 v 21:46 | Reagovat

Ti pejsci jsou rozkošní, jak se culí. Pořádáš hony? Na lišky, atd. Fakt by se tam vyjímali.

12 BrettAmita | E-mail | Web | 25. února 2017 v 1:03 | Reagovat

wh0cd399385 <a href=http://viagraonline2017.com/>viagra online</a>

13 Getting A Loan | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 0:38 | Reagovat

payday loans online legit <a href="https://loansforbadcredit.us.org">online loans for bad credit</a> loans for bad credit <a href=https://loansforbadcredit.us.org>loans for bad credit</a>

14 Payday Loan | E-mail | Web | 31. ledna 2018 v 9:38 | Reagovat

personal loans <a href="https://personalloans.us.org">personal loans</a> personal loans <a href=https://personalloans.us.org>personal loans for poor credit</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama